Zainstaluj Flash Player'a!
Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, ul. św. Jana Bosko 1, 64-920 PIŁA, tel.: +48 67 352 27 55; fax.: +48 67 351 67 73
Zainstaluj Flash Player'a!

398218

Ministranckie Święto Dominika Savio 2008

 W dniach 1-3 maja 2008 r. ponad 500 ministrantów z salezjańskich placówek Inspektorii pw. św. Wojciecha uczestniczyło w corocznie organizowanym Święcie Dominika Savio. Uczestnikom towarzyszyło 60 wychowawców oraz ponad 30 wolontariuszy. Odpowiedzialnymi za organizację święta byli: ks. Leszek Główczyński sdb (Salezjański Ośrodek Powołaniowy) oraz ks. Mariusz Wencławek sdb (Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży).

 


Ministranckie Święto jest zwieńczeniem całorocznej pracy formacyjnej w poszczególnych wspólnotach. Dlatego jednym z ważniejszy wydarzeń w czasie święta jest wręczenie statuetek ministranta roku. W tym roku ta uroczystość odbyła się w czasie Mszy świętej rozpoczynającej święto w dniu 1 maja. Eucharystii przewodniczył ks. Mariusz Wencławek sdb, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Mariusz Słomiński sdb.
Bezpośrednio po zakończeniu Mszy świętej uczestnicy udali się na teren przy budynkach szkół salezjańskich. Tam odbył się bieg przełajowy o puchar Dominika Savio. W trzech kategoriach wiekowych w biegu uczestniczyło kilkuset chłopców. Kiedy ucichły emocje związane z rywalizacją w biegu przyszedł czas na tzw. konkurencje wolne oraz tradycyjny mecz salezjanów i ministrantów. Mecz zakończył się sprawiedliwym remisem 3:3, chociaż salezjanie stwierdzili, że każdego roku drużyna ministrantów jest coraz słabsza. Może tym razem było tak z uwagi na jubileusz. Pierwszego wieczoru starsi ministranci mieli również możliwość spotkania się z panem Marcinem Kochanowskim – psychologiem polskiej reprezentacji w piłce ręcznej. Następnym punktem programu była zabawa na hali sportowej z udziałem salezjańskiego zespołu muzycznego. Zabawę zakończyły modlitwy oraz słówko wieczorne przygotowane przez ks. Piotra Krzywdę sdb. W tym dniu rozegrano jeszcze turniej warcab w trzech kategoriach wiekowych.


Drugi dzień święta do obiadu przeznaczony był na rywalizację w dyscyplinach lekkoatletycznych. W trzech kategoriach wiekowych ministranci zmierzyli się w takich dyscyplinach jak: skok w dal, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową, przeciąganie liny, bieg na 60 i 100 m, sztafeta 4x100 m. Rywalizacja odbyła się na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Litewskiej.
Po obiedzie i chwili na odpoczynek wszyscy uczestnicy wzięli udział w pielgrzymce do szczecińskiej katedry. Z modlitwą i śpiewem na ustach ministranci przeszli głównymi ulicami miasta dając świadectwo salezjańskiej radości. W katedrze powitał nas ks. prałat Jan Kazieczko, który w kilku słowach przybliżył zebranym znaczenie szczecińskiej świątyni i przebieg kontynuowanej odbudowy. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. Marek Chmielewski sdb, który w wygłoszonym kazaniu zachęcał ministrantów do naśladowania ich patrona – św. Dominika Savio.

 

 


Po powrocie do „bazy” wieczorem odbyło się spotkanie z panem Januszem Chomontkiem – wielokrotnym zdobywcą rekordów księgi Guinessa.
W trzecim dniu, w uroczystość NMP Królowej Polski, został rozegrany turniej w piłkę nożną. Mecze odbyły się na stadionie przy ul. Tenisowej oraz na boiskach przy szkołach salezjańskich. Pierwsze miejsce w najstarszej kategorii zajęli ministranci z Aleksandrowa Kujawskiego. W kategorii gimnazjum równych sobie nie znaleźli ministranci z Kobylnicy, a spośród szkół podstawowych zwyciężyli ministranci z Czaplinka. Zdobyte miejsca zostały nagrodzone punktami, które doliczone do punktów zdobytych w lekkiejatletyce pozwoliły wyłonić zdobywców przechodnich pucharów Ministranckiego Świąta Dominika Savio.
Obchody jubieleuszowego święta Dominika Savio zakończyła Msza święta, której przewodniczył Ksiądz Inspektor Zbigniew Łepko sdb. Celebrans w kazaniu zachęcił ministrantów do wyrażenia wdzięczności swoim opiekunom, którzy poświęcili wiele sił, aby zapewnić im czas radosnej zabawy. Po mszy świętej wręczono nagrody najlepszym zawodnikom i drużynom oraz zaproszono do udziału w przyszłorocznym święcie, które po raz kolejny odbędzie się w Szczecinie.


tydzień w obiektywie
wszystkie zdjęcia
szuflada - rozmaitości
Przesłanie Księdza Generała Pasquala do Młodych Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego
Śnijcie wielkie rzeczy oraz z...
więcej
Tekst Listu Ojca Świętego Franciszka do młodych przed Synodem
- Chciałem, abyście byli w centrum uwagi, ponieważ zależy mi na was - pisze Ojciec Święty Franciszek w liście do młodych z okazji...
więcej
Film o Błogosławionych Oratorianach
Święci są nie tyle do podziwiania, ile bardziej do naśladowania. Ukazują zarazem, że w każdym czasie i w każdych okolicznościach można...
więcej
Program Duszpasterstwa Młodzieżowego 2013/2014
Ksiądz Bosko i Jego Duchowość
więcej
 projekt i wykonanie WIP-media - www.police.info.pl   |   optymalizacja i CMS - Radziu.eu