Zainstaluj Flash Player'a!
Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, ul. św. Jana Bosko 1, 64-920 PIŁA, tel.: +48 67 352 27 55; fax.: +48 67 351 67 73
Zainstaluj Flash Player'a!

398219

Zlot Wychowanków Szkół Salezjańskich

W dniach 25-27 września 2009 roku, już po raz IV, tym razem w Bydgoszczy, odbył się Zlot Młodzieży Ośrodków Wychowawczych i Szkół Salezjańskich pilskiej Inspektorii św. Wojciecha.

Uczestnicy przyjechali do bydgoskiego Fordonu w piątek (25.09.) i rozpoczęli spotkanie wspólną integracją oraz prezentacją swoich szkół. Nauczyliśmy się również hymnu naszego Zlotu – pieśni „Don Bosco”. Po czasie zabawy, przyszedł czas refleksji, gdyż udaliśmy się do kościoła św. Marka na Wieczór Uwielbienia animowany przez zespół Wojownicy Pana. Po Apelu Jasnogórskim nastąpiła godzina świadectw. Naszym hasłem przewodnim było wezwanie „Otoczmy troską życie”, więc i prelegenci wypowiadali się na ten temat. Pan postawił na naszej drodze małżeństwo, borykające się z niemożliwością posiadania dzieci, które dzięki wierze i światłu Ducha Świętego podjęło się adopcji, Bartosza, opowiadającego o swoich zmaganiach z zażywaniem narkotyków i szkodach jakie wyrządziło to w jego życiu oraz pana Henryka, który w osiemnaste urodziny usłyszał „wyrok” o utracie wzroku, co spowodowało jego alienację i niechęć do życia – na szczęście znaleźli się ludzie dobrej woli, dzięki którym dziś ten człowiek wychodzi do ludzi i opowiada o swoim życiu. Wszyscy prelegenci potwierdzali obecność Boga na zakrętach ich dróg.

Sobotę rozpoczęliśmy jutrznią w kościele parafialnym i rozgrzewką z Panem Jezusem, prowadzoną przez animatorów oratorium „Dominiczek”. Następnie dokończyliśmy prezentację grup i oddaliśmy się wsłuchiwaniu w słowa ks. Dominika Chmielewskiego sdb, ostrzegającego nas przed Złym, który czyha na zaniedbanie troski o nasze życie duchowe. To spotkanie zakończyliśmy powtarzaniem za ks. Dominikiem słów modlitwy, będącej aktem zawierzenia Maryi i wyrzeczeniem się wszystkiego, co w nas złe. Po krótkiej przerwie zostaliśmy podzieleni na grupy i wraz z animatorami udaliśmy się na boisko, by rozważać tematy o relacjach rodzinnych, czystości przedmałżeńskiej, troski o życie, uzależnieniach i modlitwie. Wyciągnęliśmy wiele wniosków, które były efektem dyskusji, głębszych przemyśleń i może nie zawsze były zgodne z naszymi dotychczasowymi doświadczeniami, ale ukazywały drogę, którą byśmy chcieli kroczyć ku świętości. Dając odpoczynek naszym umysłom, zjedliśmy obiad i udaliśmy się na Drogę Radości, która była przejściem do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Męczenników. Tam, w bydgoskiej Dolinie Śmierci – miejscu masowego mordu dokonanego na Polakach podczas II Wojny Światowej, już w ciszy i skupieniu przeszliśmy Drogą Pamięci, wspominając zamordowanych salezjanów i ich wychowanków, jak chociażby Piątkę Poznańską. Po powrocie, młodzież zaczęła spontanicznie grać w koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną – widać było, że słowa ks.Bosko: „Boisko żywe, Szatan martwy” są prawdziwe i „siedzą” gdzieś w głębi serc wychowanków. Aby nie rozwijać jedynie swoich ciał, o godzinie 18, udaliśmy się do kościoła na Eucharystię, której przewodniczył ks.Mariusz Wencławek sdb, inspektorialny delegat ds. młodzieży. Po posiłku duchowym nastąpił ten również ważny – kolacja. Najedzeni, radośni wyszliśmy na boisko, by mimo chłodu i zmroku, wspólnie uwielbiać Pana wraz z zespołem Stróże Poranka. Podczas koncertu nie brakowało osób skaczących, tańczących i śpiewających. Gdy wspólne muzykowanie się skończyło wspólną modlitwą i wspomnieniem postaci Jana Pawała II, powinniśmy byli udać się spowrotem do budynku szkoły, by tam uczestniczyć w „Pogodnym wieczorze”, ale… „Pogodny wieczór” przeniósł się do nas w postaci tańców integracyjnych i rytmów dyskotekowych. Dla dobra mieszkańców okolicznych bloków, zabawę zakończyliśmy już po 23.

Niedzielny poranek to przede wszystkim czas podsumowań – przekazania przesłania Zlotu dla szkół i ofiarowanie trochę radości drugiemu człowiekowi poprzez dobre słowa wpisywane na kartki danej szkoły, które uczestnicy zabrali ze sobą. Eucharystii na zakończenie naszego spotkania, przewodniczył ks. Marek Chmielewski sdb, Wikariusz ks. Inspektora, który z powodów zdrowotnych nie mógł do nas przybyć.

Rozstaliśmy się z bogatsi nie tylko o nowe znajomości, ale i przemyślenia związane z hasłem: „Otoczmy troską życie”. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie już w 2011 roku!

W imieniu organizatorów i animatorów IV Zlotu chciałam serdecznie podziękować za uczestnictwo szkołom z Rumi, Szczecina (Ku Słońcu), Aleksandrowa Kuj., Torunia, Piły, Konina i Bydgoszczy! Bóg zapłać!

Ania Jastrzemska (IRM Bydgoszcz)

tydzień w obiektywie
wszystkie zdjęcia
szuflada - rozmaitości
Przesłanie Księdza Generała Pasquala do Młodych Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego
Śnijcie wielkie rzeczy oraz z...
więcej
Tekst Listu Ojca Świętego Franciszka do młodych przed Synodem
- Chciałem, abyście byli w centrum uwagi, ponieważ zależy mi na was - pisze Ojciec Święty Franciszek w liście do młodych z okazji...
więcej
Film o Błogosławionych Oratorianach
Święci są nie tyle do podziwiania, ile bardziej do naśladowania. Ukazują zarazem, że w każdym czasie i w każdych okolicznościach można...
więcej
Program Duszpasterstwa Młodzieżowego 2013/2014
Ksiądz Bosko i Jego Duchowość
więcej
 projekt i wykonanie WIP-media - www.police.info.pl   |   optymalizacja i CMS - Radziu.eu