Ministranckie Święto Dominika Savio

Ministranckie Święto Dominika Savio to zjazd ministrantów z placówek salezjańskiej Inspektorii Pilskiej, który odbywa się co roku podczas weekendu majowego.

Święto osób, które znajdują się najbliżej przy ołtarzu podczas sprawowania Eucharystii ma podwójny wymiar: pierwszy to oczywiście wymiar duchowy, drugi to rywalizacja w wielu dyscyplinach sportowych. Ministranckie Święto Dominika Savio ma bardzo długą historię: pierwsze spotkanie odbyło się w Lądzie w 1993 roku. Ministranci oprócz rywalizowania poznawali zabytkowe Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Każde Święto przebiegało bardzo podobnie: pierwszego dnia odbywały się zawody sportowe, drugiego dnia ministranci pielgrzymowali do Sanktuarium w Kawnicach. W 2007 roku Święto przeniesiono do Szczecina, lecz zmiana miejsca nie zmieniła charakteru tego wydarzenia. Po kilku latach spędzonych w Szczecinie, Święto zaczęło “pielgrzymować” po Inspektorii Pilskiej. Do tej pory Święto odbyło się w Bydgoszczy, Czaplinku, Dębnie i Rumi. W latach 2022-2023 ministranci Inspektorii Pilskiej spotkali się w Aleksandrowie Kujawskim. Kolejne, XXIX Ministranckie Święto Dominika Savio w roku 2024, również odbędzie się w Aleksandrowie Kujawskim.

Warto również wspomnieć, iż co roku zapraszana jest znana osoba, która opowiada o swojej pasji. Dla młodych chłopaków jest to czas spotkania z przyjaciółmi z różnych miast oraz jeszcze bliższego obcowania z duchem księdza Bosko we wspólnocie.

XXVIII Ministranckie Święto Dominika Savio | Aleksandrów Kujawski 20223

XXVII Ministranckie Święto Dominika Savio | Aleksandrów Kujawski 2022

XXV Ministranckie Święto Dominika Savio | Rumia 2018

XXIV Ministranckie Święto Dominika Savio | Dębno 2017

XXIII Ministranckie Święto Dominika Savio | Szczecin 2016

XXII Ministranckie Święto Dominika Savio | Debrzno 2015

XX Ministranckie Święto Dominika Savio | Czaplinek 2013