Zlot MGS

Salezjanie w Polsce prowadzą i są zaangażowani w działalność różnych grup młodzieżowych, które poprzez odniesienie do Salezjańskiej Duchowości Młodzieżowej i pedagogiki salezjańskiej oraz zachowanie łączności pomiędzy grupami tworzą Salezjański Ruch Młodzieżowy /SRM/ z jęz. włoskiego: Movimento Giovanile Salesiano /MGS/.

Salezjański Ruch Młodzieżowy nie jest stowarzyszeniem. Tworzy go młodzież należąca do różnych stowarzyszeń i grup animowanych przez Salezjańskie Duszpasterstwo Młodzieżowe, dlatego jest otwarty dla każdego. Ponieważ pełni posługę na rzecz Kościoła i całej młodzieży. Mimo to jego członkowie dzielą się doświadczeniem wiary ze sobą i radośnie świadczą o Chrystusie wśród swoich rówieśników, którzy jeszcze go nie przyjęli. MGS uczestniczy w charyzmacie salezjańskim. Jest jego wyrazem w środowisku młodych świeckich.

MGS obejmuje swoim zasięgiem wszystkich młodych ludzi, przewijających się przez różne środowiska i dzieła salezjańskie, bądź z nimi związanych na różnych poziomach zaangażowania: od grup i stowarzyszeń sportowych po artystyczne; od form wspólnego spędzania czasu po grupy o konkretnym profilu działania; od grup apostolskich po modlitewne oraz podejmujące refleksję nad przesłaniem chrześcijańskim i Kościoła; od zajmujących się ważnymi problemami młodzieży po te, które są gotowe mierzyć się z wyzwaniami wiary.

Zlot MGS jest przestrzenią spotkania młodych ze swoimi rówieśnikami należącymi do różnych grup.

Młodzież z Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego spotkała się w Pile. Ostatni weekend września zgromadził w mieście Staszica ponad 700 młodych ludzi z terenu północno-zachodniej Polski.

Oprócz młodego wieku wszystkich łączyła sympatia do Księdza Bosko i jego misji wychowawczej wśród młodzieży. W piątkowy wieczór zlot rozpoczęło Nabożeństwo Jedności, podczas którego różne wspólnoty młodzieżowe uświadamiały sobie salezjańskie korzenie. Wyrazem jedności w charyzmacie księdza Bosko była obecność księdza Inspektora, który zawiązał wielką wspólnotę Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego. Ten wieczór dał okazję do przeżycia sakramentu pojednania. Świadectwo wychodzącego z uzależnienia narkomana oraz przedstawienie teatru KOD pt. „Boże zaułki” pomogły uczestnikom zrozumieć różne drogi, jakimi człowiek podążą przez życie. Hasło zlotu – „Z nami jest Bosko” zostało dopełnione treściami Roku Świętego Pawła. To właśnie drodze wiary i zaufania do Boga, jaką przeżył święty Paweł poświęcona była praca w kilkudziesięciu grupach, w których uczestniczyła młodzież.

Sobotnie przedpołudnie wypełnił również marsz ulicami miasta. Trzy stacje dały okazję do refleksji nad Chrystusem jako Drogą, Prawdą i Życiem, ale stały się także momentem świadectwa wobec przechodniów. Centralnym punktem tego dnia była uroczysta Eucharystia celebrowana u stóp budowanej świątyni w parafii pw. św. Jana Bosko w Pile. Popołudnie wypełniła wspólna radość, zabawa oraz spotkanie z wolontariuszami misyjnymi, którzy w tym roku wrócili z Afryki. Młodzież spędziła ten wieczór na placu przy pomniku Jana Pawła II. Tam najpierw odbył się koncert „Stróżów poranka”, a następnie Jasnogórski Apel Młodych animowany przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Po Apelu młodzież jeszcze przez godzinę czuwała na modlitwie w kościele p.w. św. Rodziny. Msza święta rozpoczęta przed północą zakończyła VI Zlot Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego.

Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przebiegu tegorocznego zlotu. Szczególne podziękowania kieruję do Dyrektorów salezjańskich wspólnot z Piły oraz Dyrekcji państwowych szkół, które przyjęły nas z wielką gościnnością.

Już od samego rana zjeżdżali się uczestnicy tegorocznego zlotu MGS i RS. Tworząc jedną, wielką, salezjańską rodzinę będziemy przez te 3 dni poszukiwać JEGO ORATORIUM.

Przed oficjalnym rozpoczęciem ks. Miguel Angel Garcia udzielił wywiadu Salezjańskiej Grupie Medialnej. Opowiedział o zmianach, jakie zaszły od czasów ks. Bosko do dziś, czyli m.in. o pracy i młodzieży. Salezjanie działają na wielu płaszczyznach, od jakiegoś czasu nawet w Internecie. Wywiad ukarze się już wkrótce!
Od godz. 17 rozpoczęła się oficjalna rejestracja uczestników. Każdy otrzymał identyfikator, przypinkę oraz bransoletkę z napisem – „My jesteśmy solą ziemi”. Następnie udaliśmy się do określonego miejsca noclegowego. Wieczorem w parafii Świętej Rodziny odbyło się nabożeństwo „Z Księdzem Bosko ku Chrystusowi”. Na początku mieliśmy okazję wysłuchać oratorium o ks. Bosko w wykonaniu uczniów pilskiego gimnazjum i liceum salezjańskiego. Później wysłuchaliśmy fragmentu ewangelii o uzdrowieniu kobiety, która dotknęła się szaty Jezusa. Nabożeństwo ubogaciła scenka przygotowana przez Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne. Jej tematem była spowiedź i to, co przeszkadza we właściwym jej przeżywaniu. Adorowaliśmy Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym sakramencie jako jedna, wielka wspólnota.
Na zakończenie ks. Miguel Angel Garcia wygłosił zgodnie z tradycją salezjańską słówko na dobranoc. Tak zakończył się pierwszy dzień zlotu.

Drugi dzień Zlotu MGS i RS rozpoczął się wspólną jutrznią. Następnie ks. Miguel Angel Garcia wygłosił konferencję o oratorium i jego zadaniach. Kolejnym punktem programu była praca w grupach. Rozmawialiśmy o oratorium jako o domu, w którym możemy rozwijać się, czuć się swobodnie i znaleźć wsparcie oraz bezpieczeństwo.
Po owocnym spotkaniu była przerwa pt. „Kawa czy herbata, a może i ciastko…” O 12.30 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył ks. Marek Chmielewski, a kazanie wygłosił nasz specjalny gość z Rzymu. Podczas Eucharystii cztery kobiety złożyły przysięgę i przez to wstąpiły do Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników. Osoby należące już do tej wspólnoty tę przysięgę odnowiły. Po Mszy św. zjedliśmy obiad na placu przykościelnym. Były rozmowy, tańce i integracja wszystkich uczestników tegorocznego zlotu. Później każda grupa czy też ruch miała okazję by spotkać się we własnym gronie. Mimo niesprzyjającej pogody Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne wykorzystały ten czas na ewangelizacje oraz dzielenie się wiarą i radością. Wieczorem w kościele harcerze przygotowali Apel męczenników. Po nim ks. Wiesław Psionka wygłosił słówko wieczorne odwołując się do hasła „My jesteśmy solą ziemi”.
Dzień zakończył koncert zespołu „SOM GORSI”. Oprócz dobrze wszystkim znanych utworów pojawiło się także kilka zupełnie nowych kawałków. Było to pełne radości i „bożego szaleństwa” wydarzenie.

Trzeci, a zarazem ostatni dzień zlotu rozpoczął się śniadaniem w miejscu zakwaterowania. Następnie wszyscy udaliśmy się do kościoła pw. Świętej Rodziny na uroczystą Mszę Św., której przewodniczył ks. Inspektor Marek Chmielewski.
Na koniec Eucharystii ks. Wiesław Psionka podziękował uczestnikom za przybycie oraz wręczył pamiątkowe kubki termiczne osobom zaangażowanym w przygotowanie tego spotkania MGS i RS. Przed podróżą i oficjalnym zakończeniem VIII zlotu na placu przykościelnym rozdawany był ciepły posiłek, tak by nikt nie odjechał głodny. Po długich pożegnaniach nadszedł czas, aby wyruszyć w drogę do domu.
VIII Zlot MGS i RS dobiegł końca, jednak trwa on nadal w naszych sercach. Było to bardzo radosne spotkanie, które pozwoliło lepiej poznać ks. Bosko i Jego Oratorium. Umocnieni wróciliśmy do swoich środowisk by być „solą ziemi” i dawać świadectwo.

Niewiele ponad rok temu Ksiądz Bosko w postaci swoich relikwii opuścił naszą inspektorię. A już teraz jest z nami żywy i prawdziwy – w swoim dziesiątym następcy – ks. Angelu Fernandezie. Przyjechał do Szczecina, gdzie odbywa się IX Zlot Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS).

Przyczyn świętowania w czasie Zlotu jest całe mnóstwo: 200-lecie urodzin Księdza Bosko, 35-lecie naszej inspektorii, rozpoczęcie peregrynacji obrazu Księdza Bosko, podsumowanie wakacji i rozpoczęcie nowego roku pracy – to te najważniejsze. Dlatego tym bardziej cieszy obecność Księdza Generała salezjanów – czyli Księdza Bosko naszych czasów.

Wczoraj już od samego rana w placówkach salezjańskich w Szczecinie wrzało jak w ulu. Od wczesnego popołudnia młodzież wraz z opiekunami ściagała z całej inspektorii do szkół na ul. Ku Słońcu, by wziąć udział w Zlocie. Zgodnie z chrześcijańską zasadą „głodnych nakarmić, spragnionych napoić”, na uczestników czekał obficie zastawiony stół.

O godzinie 19.00 zebraliśmy się w kaplicy szkolnej, by rozpocząć uroczyście Zlot MGS. Słowa powitania skierował ks. Leszek Zioła – dyrektor salezjańskiej wspólnoty na Ku Słońcu oraz ks. Jarosław Pizoń – wikariusz Inspektora. Później młodzież przemieściła się do hali gimnastycznej, gdzie odbyła się ciekawa prezentacja grup Rodziny Salezjańskiej. Następnie nastąpił moment wyciszenia, bo w kaplicy miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo dziękczynne za Ks. Bosko. Po nim powróciliśmy do hali gimnastycznej, gdzie z wielkim entuzjazmem wszyscy oczekiwali Generała. Ksiądz Angel Fernandez został powitany przez przedstawicieli młodzieży , a następnie sam powitał uczestników Zlotu.

Na pewno Przełożony Generalny liczył na ciepłe przyjęcie, ale nie przewidział tego, że młodzież go przyjmie od razu jak swojego i zaprosi do tańców integracyjnych! Ale i to Ks. Generałowi nie przeszkadzało – pokazał nam, że naprawdę ma niezłą kondycję! Nie możemy oczywiście zapomnieć o przedstawieniu „Etiuda o stworzeniu świata”, w której swoje talenty pokazała nasza salezjańska młodzież.

Niby jeden wieczór, a tyle się działo! Zapraszamy do obejrzenia filmiku z dnia wczorajszego. A kto może, niech czym prędzej do nas dołącza!

 

„Wolność – Wybór – Wyzwanie” to hasło X Zlotu MGS (Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego) Inspektorii Pilskiej, który odbył się w dniach 14-16 września 2018 roku w Bydgoszczy-Fordonie. Hasło spotkania nawiązywało do tematu Synodu Biskupów o młodzieży, który odbędzie się w Rzymie w październiku tego roku: „Młodzi, wiara i rozeznanie powołania”.

Pierwszy dzień to oczywiście zjazd i ciepłe przywitania ze znajomymi. Dla wielu młodych była to bowiem pierwsza okazja do zobaczenia się po zakończonych akcjach wakacyjnych. Nie inaczej było w przypadku niektórych salezjanów. Wieczorne spotkanie z Jezusem i konferencja ks. Dominika Chmielewskiego SDB wprowadziła zebranych w temat powołania do wolności, a więc do walki z tym, co oddala od miłości Jezusa. Piękne działanie Ducha Świętego w sercach młodzieży było widoczne m.in. w kolejkach do konfesjonałów.

Sobotni poranek był poświęcony na pracę w grupach, w czasie której uczestnicy Zlotu zastanawiali się m.in. nad życiem we wspólnotach, które tworzą, nad ich blaskami i cieniami. Prezentacji rezultatów tej aktywności w kościele towarzyszyła m.in. modlitwa młodych za salezjanów. W południe odprawiona została Eucharystia, podczas której młodzi zostali zachęceni do brania przykładu z Maryi i do zawierzania się Jej na wzór św. Jana.

Popołudnie upłynęło na aktywnej rekreacji w postaci piłki nożnej i siatkówki, a także na modlitwie i „bożym rabanie” między blokami Fordonu oraz na wysłuchaniu świadectw Wojowników Maryi. Dzień zakończył „Wieczór Chwały” animowany przez zespół NOE z Wrocławia, w czasie którego młodzi mieli okazję do podjęcia „najważniejszego wyboru”.

X Zlot MGS Inspektorii Pilskiej zakończył się Eucharystią sprawowaną niedzielnego poranka w kościele pw. św. Marka. W czasie kazania zebrani usłyszeli m.in. że ich życie jest powołaniem i zadaniem do spełnienia, a jeśli zabraknie osobistego zaangażowania w jego realizację, to świat będzie uboższy o talenty, dary i wartości, które każdy z nas posiada i którymi można było się podzielić.

Na zjazd do Bydgoszczy przybyło ok. 320 młodych ludzi, głównie z północno-zachodniej Polski, którym towarzyszyło blisko 40 salezjanów oraz 3 siostry salezjanki. W ocenie ks. Michała Mejera SDB, delegata ds. duszpasterstwa młodzieżowego w Inspektorii pw. św. Wojciecha, „takie sytuacje, w których spotykają się wszystkie grupy salezjańskie, na pewno są potrzebne”, ale „warto pomyśleć nad tym, żeby było więcej elementów integrujących”.

Dla Przemka ze Szczecina „był to dobry moment, by spędzić go we wspólnocie. Był też moment zadumy – mogliśmy się spotkać w kościele, pomodlić się razem”. W kontekście hasła zlotu „Wolność-Wybór-Wyzwanie”, będzie On starał się odnaleźć Boga w swojej codzienności, poświęcić więcej czasu na osobistą modlitwę.
Na Mariuszu z Trzcińca ogromne wrażenie wywarło to, „jak młodzi ludzie chwalą Pana, dają świadectwo wiary”. Po tym doświadczeniu zapragnął zostać animatorem w jakiejś wspólnocie.
W opinii Kasi ze Szczecina „był to naprawdę bardzo dobry czas, Boży czas, w którym mogliśmy spotkać się ze wszystkimi salezjańskimi wspólnotami, poznać nowe osoby, bo był także obecny Duch Święty.” Był to czas, który pomógł w ukierunkowaniu jej osobistej relacji z Panem Bogiem.