Oratorium

Oratorium to miejsca codziennych spotkań młodzieży, prowadzone przez salezjanów. Realizują one cztery podstawowe wymiary, jakie postawił św. Jan Bosko.

Tak więc Oratoria są dla młodzieży:

  • podwórkiem,
  • parafią,
  • szkołą,
  • domem.
1. Podwórko

Jest to miejsce, w którym spotykają się przyjaciele. Może być to przyjaźń zarówno na jeden dzień, jak i na całe życie. Mogą się tutaj spotkać, porozmawiać, pobawić, czy pograć w jakąś grę. Zawsze wszyscy będą dobrze przyjęci.

2. Szkoła

Jest to szkoła, w której dzieci i młodzież uczy się i przygotowuje do przyszłego życia. Są tutaj prowadzone korepetycje, zajęcia wyrównawcze i nauka języków obcych, itp.

3. Parafia

Oratorium jest to miejsce nie tylko zabawy i rozrywki. Dzieci i młodzież znajdują tutaj również czas na wspólne modlitwy, rozważania, czyli jest to miejsce na ewangelizację i spotkanie z Bogiem.

4. Dom

Każdy kto tutaj przyjdzie, znajdzie atmosferę prawdziwego domu rodzinnego. Wiadomo, że w codziennym życiu zdarzają się różne sytuacje – dzieci i młodzież zawsze zastaną tutaj otwarte drzwi, mogą przyjść, coś zjeść, ogrzać się.

Nasze oratoria są więc miejscem codziennych spotkań młodzieży. Przy oratoriach odbywają się zazwyczaj spotkania grup zrzeszonych w Salezjańskim Ruchu Młodzieżowym, lokalizowane są świetlice, organizowane są imprezy okolicznościowe i akcje wyjazdowe dla młodzieży.

Oratoria prowadzone są przez salezjanów – księży, braci i osoby świeckie oraz animatorów młodzieżowych.