AktualnościGalerieMGSSSWM

XXVIII Ministranckie Święto Dominika Savio w Aleksandrowie Kujawskim

XXVIII Ministranckie Święto Dominika Savio odbyło się w Aleksandrowie Kujawskim w dniach 28 kwietnia – 1 maja 2023 roku i zgromadziło blisko 370 osób z kilkunastu miejscowości północno-zachodniej Polski. Organizatorem wydarzenia było Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży z siedzibą w Pile.

Uczestnicy przybyli z Bań, Bydgoszczy, Czaplinka, Debrzna, Dębna, Gdańska, Główczyc, Kobylanki, Kobylnicy, Lądu, Nowogródka Pomorskiego, Piły, Rumi, Słupska, Swobnicy, Szczecina, Torunia i Wierzchowa. Nie zabrakło również przedstawicieli gospodarzy, czyli ministrantów z Salezjańskiego Kolegium Kujawskiego i parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych z Aleksandrowa Kujawskiego. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. NMP WW, której przewodniczył ks. Tadeusz Itrych SDB, przełożony Inspektorii Pilskiej Salezjanów. Po jej zakończeniu odbył się Marsz dla Jezusa ulicami miasta do Kolegium Kujawskiego. Na scenie odbyło się powitanie przybyłych grup oraz pokaz iluzjonisty OZIEGO z Bydgoszczy. Wieczorem rozegrano jeszcze turniej w szachy i warcaby.

W sobotę, po porannej Eucharystii, uczestnicy XXVIII MŚDS udali się na Stadion Miejski im. Zdzisława Kokowicza, gdzie po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” oraz złożeniu ślubowania, ministranci rozpoczęli zmagania lekkoatletyczne (bieg na 60, 100 i 400 m, sztafeta 4×100 m, 4×400 m, pchnięcie kulą, przeciąganie liny i skok w dal). Ponadto dla wszystkich przygotowano tzw. „konkurencje wolne” animowane przez uczniów Kolegium Kujawskiego i wolontariuszy przybyłych z różnych części Polski. Ostatnim punktem zmagań na stadionie był bieg przełajowy o Puchar św. Dominika Savio. Po południu ministranci spotkali się w trzech grupach formacyjnych, a po kolacji został rozegrany drużynowy turniej wiedzy liturgicznej. Dzień zakończyło nabożeństwo w kościele.

Niedzielnego poranka wszyscy uczestnicy XXVIII MŚDS zgromadzili się na Eucharystii w kościele pw. NMP WW, a następnie udali się na trzy obiekty sportowe w celu rozegrania turnieju piłkarskiego. Po południu przeprowadzono także turniej w grze FIFA 22. Wieczorem rozdano nagrody za zmagania lekkoatletyczne oraz za szachy i warcaby, zaś na zakończenie dnia dla zebranych z pokazem ognia wystąpiła grupa Anthony Street z Jarocina.

Ostatni dzień XXVIII MŚDS rozpoczął się od pakowania i sprzątania. O godz. 9:00 uczestnicy spotkania zebrali się w kościele parafialnym pw. NMP WW na Eucharystii, po której wyruszyli w pielgrzymce pieszej do Sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw. Po przywitaniu przez kustosza sanktuarium i krótkiej modlitwie, rozdano nagrody za turnieje piłkarskie oraz za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej XXVIII MŚDS.

Wyrazy wdzięczności należą się wspólnotom salezjańskim z Aleksandrowa Kujawskiego, uczniom i nauczycielom Kolegium Kujawskiego, młodzieży i rodzicom z Oratorium św. Jana Bosko oraz wielu innym ludziom i instytucjom, którzy pomogli w organizacji tego przedsięwzięcia. Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Burmistrza Miasta Aleksandrowa Kujawskiego p. Arkadiusza Gralaka.

Zobaczcie też relację na Instagramie!

fot. Aleksandra Florczak/ks. Dominik Kruszyński SDB & młodzież