AktualnościMGSSSWM

Sportowe spotkania młodzieży salezjańskiej 2023 zakończone!

W 2023 roku Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży zostało beneficjentem „Programu Wsparcia Edukacji” ogłoszonego przez Ministra Edukacji i Nauki.

W ramach realizacji Zadania pt. „Sportowe spotkania młodzieży salezjańskiej 2023” Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży zorganizowało cztery wydarzenia sportowe, które przeprowadzono w drugiej połowie grudnia 2023 roku.

W spotkaniach uczestniczyły dzieci i młodzież związane ze szkołami i oratoriami salezjańskimi z północno-zachodniej Polski, a były to: 1. Świąteczny turniej w siatkówkę w Aleksandrowie Kujawskim; 2. Świąteczny turniej tenisa stołowego w Dębnie; 3. Oratoryjny Turniej Sportowy w Lądzie; 4. Bożonarodzeniowy turniej piłki halowej w Rumi.

Świąteczny turniej w siatkówkę w Aleksandrowie Kujawskim odbył się w środę 27 grudnia 2023 r., w sali sportowej Salezjańskiego Kolegium Kujawskiego. Uczestniczyli w nim dziewczęta i chłopcy, uczniowie i absolwenci Kolegium, którzy rywalizowali w sześciu drużynach. Rozgrywki miały charakter towarzyski, a prowadzono je równolegle na dwóch boiskach.

Świąteczny turniej tenisa stołowego w Dębnie został przeprowadzony 14 grudnia 2023 r. w pomieszczeniach Oratorium św. Jana Bosko, a uczestniczyli w nim chłopcy w wieku 11-17 lat i kilku opiekunów, których zmagania przebiegały w trzech kategoriach wiekowych (najmłodsi – do kl. 5, kl. 6-8 i szkoła ponadpodstawowa). Wśród uczestników wzrosło zainteresowanie tenisem, czego dowodem były pytania o to, kiedy odbędzie się kolejny turniej.

Oratoryjny Turniej Sportowy w Lądzie trwał od 28 do 29 grudnia 2023 roku, a uczestniczyli w nim młodzi ludzie z kilkunastu miejscowości głównie północno-zachodniej Polski (Bydgoszcz, Debrzno, Dębno, Gdańsk, Gryfino, Konin, Ląd, Piła, Poznań, Rumia, Ujście, Szczecin, Warszawa). W tym czasie grano w piłkę nożną halową, siatkówkę, piłkarzyki, tenisa stołowego i w bilard.

Bożonarodzeniowy turniej piłki halowej w Rumi został rozegrany w sali gimnastycznej Szkół Salezjańskich w środę 27 grudnia 2023 r. Zgromadził blisko 40 chłopców i opiekunów z trzech placówek salezjańskich z Gdańska i Rumi. Uczestnicy rywalizowali w turnieju piłkarskim w dwóch kategoriach wiekowych: I – szkoła podstawowa i II – open.

Turnieje w ramach Zadania pn. „Sportowe spotkania młodzieży salezjańskiej 2023” rozpoczynały się wspólną modlitwą, która stanowi istotny element wychowania wg myśli św. Jana Bosko. Zawody przebiegały w duchu fair play i w sposób bezpieczny. Uczestnicy angażowali się w grę, zależało im na jak najlepszym rezultacie, jednak zawsze z poszanowaniem drugiej strony, nawet w sytuacji, kiedy musieli uznać porażkę. Z pewnością przeprowadzone turnieje, szczególnie te, które odbyły się po Świętach Bożego Narodzenia, przyczyniły się do poprawienia kondycji fizycznej oraz integracji dzieci i młodzieży będących odbiorcami działań Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży.