Boski Festiwal Lite 2024
W weekend 20-22 września 2024 r. po raz kolejny w sercu Inspektorii Pilskiej zgromadziły się setki młodych ludzi oraz salezjanów i salezjanek, aby zainaugurować nowy rok formacyjny Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (SYM) na Boskim Festiwalu Lite 2024.
Hasłem tego roku formacyjnego jest „Misja Nadzieja”. Już pierwszy dzień dostarczył uczestnikom wiele wrażeń. Po kolacji odbyły się zabawy integracyjne, a młodzież realizowała wspólną misję animacyjną. Był również czas na modlitwę i spowiedź, dając okazję do duchowego odnowienia. Wieczorem odbyło się uwielbienie w atmosferze jedności i wsparcia. – Pięknym wydarzeniem była piątkowy Wieczór Chwały. Można było poczuć prawdziwą obecność samego Boga. Zostaliśmy namaszczeni olejem nardowym, aby nieść dobrą nowinę o Panu Jezusie w miejscach naszego zamieszkania, aby nasi rówieśnicy mogli poczuć się kochani przez Boga – wyjaśnia Jakub, licealista z Aleksandrowa Kujawskiego. Dzień zakończył się rekreacją pełną muzyki i rozmów. Piątek zapowiadał wyjątkowy weekend, pełen duchowych przeżyć i radości.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od porannych modlitw, a następnie udaliśmy się na wspólny posiłek, po którym nadszedł czas na warsztaty pt. „Mam nadzieję”. – Na zajęciach mogliśmy zwizualizować sobie nasze osobiste cele poprzez narysowanie ich na kartce oraz później określić, na którym stopniu ich realizacji jesteśmy (w skali od 1 do 10). Był też podział na grupy, w których próbowaliśmy ułożyć definicję do słowa „nadzieja”, które było kluczowe podczas tych warsztatów jak i kolejnych pt. „Spe salvi”. Podczas tej katechezy próbowaliśmy w grupach znaleźć połączenie nadziei z np. żabą czy jajkiem. Dowiedzieliśmy się również, jak ważna w naszej wierze jest nadzieja – wyjaśnia Paulina, uczestniczka warsztatów dla grupy wiekowej 18+. – Sobotnie warsztaty pozwoliły mi dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na tematy wiary, powołania i przede wszystkim nadziei, która była tematem przewodnim Boskiego Festiwalu – dodaje Jakub.
W trakcie dnia nie mogło zabraknąć wspólnej Eucharystii, której przewodniczył ks. Inspektor Tadeusz Itrych SDB. Słowo Boże do młodych skierował ks. Łukasz Dumiński SDB, delegat ds. powołań Inspektorii Warszawskiej. Pod koniec Mszy Św. ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB, inspektorialny delegat ds. duszpasterstwa młodzieży, podziękował dotychczasowej Inspektorialnej Radzie Młodych za ich dwuletnią kadencję oraz powołał nowych członków do pełnienia tej funkcji. Po wspólnym obiedzie na boisku nastąpił krótki czas modlitwy w Koronce do Bożego Miłosierdzia, aby potem rozpocząć Igrzyska Salezjańskie o Puchar Przechodni ks. Inspektora. W zaciętej rywalizacji uczestniczyło 10 wspólnot, a najlepszą okazała się wspólnota z Dębna.
Późnym popołudniem, podczas gdy młodsi byli animowani przez wolontariuszy z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego z Warszawy, starsi uczestniczyli w panelu dyskusyjnym „Misja życie!”. Na tę okazję zaproszono dwa małżeństwa oraz salezjanina i siostrę salezjankę, którzy opowiadali o powołaniu do ich życiowej roli. – Mogliśmy się dowiedzieć, jak się poznali, w jaki sposób odkryli powołanie oraz jak radzą sobie z kryzysami w relacjach. Trwał też konkurs na najbardziej kreatywne pytanie. Wszystkie warsztaty były interesujące i pomocne. Treści, które zostały nam tam przekazane na pewno będą nam długo służyły – wskazuje Paulina.
Wieczorem nadszedł czas na gości wieczoru, czyli koncert Orkiestry Dętej BPiCK z Trzcianki oraz zespołu „Som Gorsi”. Drugi dzień naszego spotkania zakończył się Apelem Jasnogórskim, jednak dla najstarszych przygotowano jeszcze spotkanie dotyczące etyki chrześcijańskiej w małżeństwie. Głównym tematem prezentacji było skupienie się nad definicją aktu małżeńskiego oraz jego istocie w związku. – Pani Agnieszka przedstawiła zagadnienie od strony kobiecej, podpowiadając jak się przygotować do planowania rodziny i podkreślając istotę obserwowania własnego ciała. Natomiast jej mąż Łukasz ukazał perspektywę od strony męskiej, jak mężczyzna powinien wspierać swoją partnerkę w trakcie planowania i posiadania rodziny oraz co jest ważne w utrzymaniu romantyczności w małżeństwie, w którym wszystko powoli staje się rutyną – wyjaśnia Klaudia, studentka z Dębna.
Zjazd zakończył się wspólną niedzielną Eucharystią podczas, której delegat ds. duszpasterstwa młodzieży w naszej Inspektorii poruszył temat posługi poprzez świadectwo odnosząc się do hasła „Misja Nadzieja”, będącego głównym wyznacznikiem dla nowego roku formacyjnego. Boski Festiwal Lite zakończył się, ale rozpoczął się nowy rok formacyjny. Był to czas pełen wiary, radości i nadziei, który zbudował silną wspólnotę poprzez modlitwę, integrację i wspólne świętowanie.
Organizatorami Boskiego Festiwalu Lite 2024 byli: Salezjanie Inspektoria Pilska, Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, Zespół Szkół Towarzystwa Salezjańskiego i Parafia pw. św. Jana Bosko w Pile.
fot. SGM