AktualnościGalerieMGSSSWM

XXVII Ministranckie Święto Dominika Savio w Aleksandrowie Kujawskim

XXVII Ministranckie Święto Dominika Savio, które odbyło się w Aleksandrowie Kujawskim w dniach 29 kwietnia – 1 maja 2022 roku zgromadziło ponad 300 osób z 16 miejscowości północno-zachodniej Polski. Organizatorem wydarzenia było Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży z siedzibą w Pile.

Uczestnicy XXVII MŚDS przybyli z Bań, Bydgoszczy, Debrzna, Dębna, Gdańska, Główczyc, Kaławy, Kobylanki, Kobylnicy, Lądu, Piły, Rumi, Słupska, Swobnicy, Szczecina i Torunia. Nie zabrakło również przedstawicieli gospodarzy, czyli ministrantów z Salezjańskiego Kolegium Kujawskiego i parafii pw. NMP WW z Aleksandrowa Kujawskiego. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. NMP WW, w której uczestniczył również Burmistrz Miasta Aleksandrowa Kujawskiego. Po jej zakończeniu odbył się Marsz dla Jezusa ulicami miasta do Kolegium Kujawskiego. Na scenie odbyła się prezentacja przybyłych grup oraz spotkanie z zaproszonym gościem, p. Maciejem Bartoszkiem.

W sobotę, po porannej Eucharystii, uczestnicy XXVII MŚDS udali się na Stadion Miejski im. Zdzisława Kokowicza, gdzie po odśpiewaniu Hymnu RP oraz złożeniu ślubowania, ministranci rozpoczęli zmagania lekkoatletyczne (bieg na 60 i 100 m, sztafeta 4×100 m, 4×400 m, pchnięcie kulą, przeciąganie liny i skok w dal). Ponadto rozegrano zawody w szachy i warcaby, a dla wszystkich przygotowano tzw. „konkurencje wolne” animowane przez uczniów Kolegium Kujawskiego. Ostatnim punktem zmagań na stadionie był bieg przełajowy o Puchar św. Dominika Savio. Po południu ministranci pracowali w trzech grupach formacyjnych, a wieczorem spotkali się na koncercie Ministranckiej Wytwórni Muzycznej. Dzień zakończyło nabożeństwo w kościele.

Niedzielnego poranka wszyscy uczestnicy XXVII MŚDS zgromadzili się na Eucharystii w kościele pw. NMP WW, a następnie udali się na trzy obiekty sportowe w celu rozegrania turnieju piłkarskiego. Ceremonia wręczenia nagród za tę dyscyplinę odbyła się na stadionie, a uczestniczyli w niej p. Aneta Thiede, przedstawicielka Urzędu Miasta oraz p. Maciej Bartoszek.

Serdeczne podziękowania należą się wspólnotom salezjańskim z Aleksandrowa Kujawskiego, uczniom i nauczycielom Kolegium Kujawskiego, młodzieży i rodzicom z Oratorium św. Jana Bosko oraz wielu innym ludziom i instytucjom, którzy pomogli w organizacji tego dużego przedsięwzięcia. Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Burmistrza Miasta Aleksandrowa Kujawskiego p. Arkadiusza Gralaka.