AktualnościGalerieMGSSSWM

Boski Festiwal Lite 2023

Lubisz marzyć i śnić? W sumie to nawet nie ma co pytać, bo chyba nikt temu nie zaprzeczy. Szczególnie, gdy nasze nocne widzenia są piękne i pełne radości. Takie najbardziej zapamiętujemy i chcemy, żeby się spełniły. Tak jak ten jeden, wyjątkowy sen, którego częścią jesteśmy i który spełnia się na naszych oczach od ponad 200 lat!

Rozpoczynający się rok formacyjny dla Rodziny Salezjańskiej na całym świecie jest szczególny, gdyż przeżywamy go pod znakiem dwusetnej rocznicy snu Janka Bosko, który miał miejsce w 9. roku jego życia. Jako Inspektoria Pilska również chcemy go bardzo mocno przeżywać, dlatego w dniach od 15 do 17 września 2023 r. różni przedstawiciele poszczególnych gałęzi Rodziny Salezjańskiej oraz członkowie wspólnot Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (SYM) z terenu naszej prowincji zgromadzili się w Pile, aby podczas Boskiego Festiwalu Lite uroczyście i po salezjańsku rozpocząć ten szczególny czas jubileuszu, który będziemy przeżywać pod hasłem: “Spełnia się sen!”

Piątek, dzień pierwszy

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy w piątkowy wieczór. Najpierw był moment na przyjazd, zakwaterowanie i szybką kolację. Później zgromadziliśmy się pod sceną, gdzie każda ze wspólnot, które przybyły na nasz zjazd mogła się zaprezentować i przedstawić. Potem zgromadziliśmy się w kościele, gdzie w czasie Wieczoru Chwały, który poprowadził ks. Grzegorz Chmieliński SDB mogliśmy zawierzyć Panu cały nadchodzący rok i szczerze podziękować Mu za to, że dał nam Księdza Bosko. Animacją muzyczną zajęła się fenomenalna Schola SYM pod batutą kl. Wiktora Ławnickiego SDB. Słówko na dobranoc powiedziała do nas pani Izabela Brywczyńska, salezjanka współpracownica z Bydgoszczy. Jak to bywa na naszych wydarzeniach, wieczór upłynął na spotkaniach i rozmowach, którym nie było końca.

Sobota, dzień drugi

Najbardziej intensywnym dniem naszego spotkania była zdecydowanie sobota. Po porannych modlitwach i śniadaniu był moment na katechezę biblijną, która odbyła się w poszczególnych grupach wiekowych. Z dziećmi pracowały siostry salezjanki, które ku radości wszystkich były z nami obecne na tym wydarzeniu. Natomiast młodzież i starsi spotkali się z ks. Szymonem Kasprzakiem SDB. Później na głównej scenie wraz z towarzyszeniem Scholi SYM uczyliśmy się piosenek salezjańskich, których, jak się okazuje, mamy całkiem sporo. W międzyczasie odbywało się również spotkanie opiekunów wspólnot ministranckich naszej Inspektorii, a także zjazd Salezjanów Współpracowników, którym towarzyszył Ksiądz Wikariusz Krzysztof Rudziński SDB. Najważniejszym i najpiękniejszym punktem tego dnia była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Ksiądz Inspektor Tadeusz Itrych SDB. O tym, że warto marzyć i śnić mówił w czasie homilii ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB, delegat ds. duszpasterstwa młodzieży PLN. Po przepysznym obiedzie w stylu włoskim, poszczególne wspólnoty miały trochę czasu, które mogły spędzić w swoim towarzystwie. Później przyszedł czas na spektakularne Igrzyska Salezjańskie o Puchar Przechodni Księdza Inspektora, które zostały przygotowane przez Inspektorialną Radę Młodych. Następnie, koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczęliśmy czas katechez moralnych, które także były prowadzone w grupach wiekowych. W roli wspaniałych prelegentów można było usłyszeć s. Magdalenę Baczyńską FMA, ks. dra Łukasza Pawłowskiego SDB oraz ks. dra Przemysława Solarskiego SDB, który przyjechał do nas specjalnie aż z Łodzi! Po kolacji przyszedł czas na gwóźdź programu, czyli koncert zespołu Siewcy Lednicy, który dosłownie porwał wszystkich nie tylko do zabawy, ale i modlitwy. To było coś wspaniałego! Dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim i słówkiem na dobranoc, które szepnęła nam na ucho s. Bożena Cichańska FMA, przełożona salezjanek z Piły. Dla chętnych był jeszcze moment na spotkanie w tzw. Strefie 18+, którą animowali ks. Łukasz Dumiński SDB i ks. Szymon Mastalerz SDB z Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowo-Powołaniowego „Emaus” w Czerwińsku nad Wisłą.

Niedziela, dzień trzeci

Niedziela była czasem pożegnania i podsumowania. Zgromadziliśmy się na Eucharystii, której przewodniczył ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB, a Słowo Boże wygłosił ks. Damian Okroj SDB. Później każda ze wspólnot lokalnych otrzymała wyjątkowy prezent, który ma przypominać przez cały rok o wyjątkowym czasie jubileuszu. Trudno było się rozjechać, ale każdy wrócił do siebie z myślą, że sny mogą się spełniać.

To był piękny czas, w którym przede wszystkim byliśmy razem jako Rodzina, która swój początek ma we śnie małego chłopca z Piemontu. I jako Rodzina chcemy przez cały nadchodzący rok dziękować Bogu za to, że ten chłopiec stał się naszym Ojcem i Nauczycielem. Dziękować za to, że uwierzył w sen, który się spełnia…

Organizatorami Boskiego Festiwalu Lite 2023 byli: Salezjanie Inspektoria Pilska, Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, Zespół Szkół Towarzystwa Salezjańskiego i Parafia pw. św. Jana Bosko w Pile.

za: pila.salezjanie.pl

fot. Oliwia Woźniak