AktualnościBydgoszcz Oratorium "Dominiczek"MGSOratoriumSSWM

Medialna Szkoła Animatora Salezjańskiego w Bydgoszczy

Piątek trzynastego, patrząc przez pryzmat przesądów, powinien być dniem pechowym oraz wolnym od zadań istotnych. Salezjanie jednak lubią stawiać czoła różnym wyzwaniom i iść pod prąd, dlatego trzynastego dnia października 2023 r. nie próżnowali i spotkali się z młodzieżą na pierwszym w tym roku formacyjnym zjeździe Szkoły Animatora Salezjańskiego.

Media społecznościowe ostatnimi laty rozpowszechniły się na ogromną skalę. Prawie każdy z nas posiada konto chociażby na Facebooku czy Instagramie. W wolnej chwili lubimy zaglądać do tego typu aplikacji, aby być na bieżąco z informacjami o świecie czy wiedzieć, co działo się u naszych znajomych.

Październikowy SAS odbył się pod hasłem “Medialny Animator”, a gospodarzem wydarzenia było Oratorium „Dominiczek” we współpracy z Collegium Salesianum w Bydgoszczy. Większość Oratoriów czy placówek salezjańskich posiada własne media społecznościowe, lecz prowadzenie tego typu kont okazuje się nie lada wyzwaniem. Pomocną rękę w tej kwestii wyciągnęli do nas Oliwia Woźniak oraz Paweł Pełka. Oliwia to młoda studentka politechniki bydgoskiej, jak i zawodowy fotograf. To właśnie ona przedstawiła uczestnikom tajniki fotografii. Pokazała, że aby zrobić dobre zdjęcia wcale nie potrzeba mieć sprzętu za miliony, a wystarczy aparat w telefonie, pomysł, dobrze dobrany kadr czy odpowiednie światło. Pan Paweł natomiast to ekspert w kwestiach marketingowych. Na swoich warsztatach poruszył temat tworzenia i prowadzenia stron typu fanpage. Od podszewki tłumaczył, jak zaplanować całą drogę profilu aby odniósł on sukces, był ciekawy i wartościowy.

Jednak nie samymi warsztatami człowiek żyje. Nic by się nie udało gdyby nie Pan Bóg, z którym mieliśmy okazję spotkać się podczas adoracji, w sakramencie spowiedzi, codziennej modlitwie i Mszy świętej. Podczas niedzielnego kazania, które wygłosił dla nas ks. Damian Okroj SDB, usłyszeliśmy, że jesteśmy zaproszeni na ucztę miłosierdzia, którą przygotował nam Bóg. Powołaniem salezjanów jest poznanie i szerzenie miłosierdzia na wzór świętego Jana Bosko. Podsumowaniem kazania stał się cytat z Biblii: “Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą” (Mt 7,7-8).

Młodzież prawie jednogłośnie podsumowała, że taki zjazd był im potrzebny. Uczestnicy Szkoły wrócili do swoich miejscowości z nową wiedzą i energią do działania. Nabyte umiejętności będą mogli wykorzystać w pracy z dziećmi i w Oratorium, aby pokazywać piękno swoich działań.

– Uważam, że taki SAS był bardzo potrzebny. Ze względu na to, że teraz technologia szybko się rozwija, warto wiedzieć, jak dostosować treści tak żeby cieszyły oko i zawierały potrzebne informacje. Miejmy nadzieję że nasze media będą kreatywne i ciekawe. Pamiętajmy też, aby uważać w sieci. To my mamy być „panem” telefonu, a nie na odwrót. Na pewno wrócę na kolejne SASy – stwierdziła Amelia z Bydgoszczy.

SAS to cykl spotkań w ciągu roku formacyjnego pogłębiający wiarę poprzez modlitwę, sakramenty święte oraz obecność we wspólnocie. Ponadto pomaga kandydatom i animatorom rozwijać ich talenty i zdobywać kompetencje z zakresu wiedzy pedagogicznej i salezjańskiej. Obecność na spotkaniu uprawnia animatora do otrzymania certyfikatu SASu, który może być bardzo przydatnym dokumentem w przyszłości naszych młodych.

Zuzanna Majchrzak
fot. ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB

Zobaczcie też relację na Instagramie!