AktualnościGaleriePiła

XIX Inspektorialny Turniej Piłki Nożnej Halowej LSO

4 listopada 2023 r. po raz kolejny Piła stała się salezjańskim centrum sportu. Tym razem okazją był XIX Inspektorialny Turniej Piłki Nożnej Halowej Liturgicznej Służby Ołtarza.

Tegoroczne spotkanie stało pod znakiem wielu niespodzianek i zaskakujących sytuacji. Jedną z najważniejszych była frekwencja: do rywalizacji zgłosiły się reprezentacje 24 placówek, co było najlepszym wynikiem od wielu lat! Cieszy fakt, że mimo wczesnej pory, wszystkim udało się dotrzeć na czas.

O godz. 9:00 w kościele pw. Świętej Rodziny rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem ks. Jakuba Marka SDB, delegata księdza inspektora ds. Liturgicznej Służby Ołtarza, w której uczestniczyli salezjanie i ministranci z Aleksandrowa Kujawskiego (NMP WW i Kolegium Kujawskie), Bań, Boleszkowic, Bydgoszczy (św. Marek), Czaplinka, Debrzna, Dębna, Gdańska, Główczyc, Kawnic, Kobylnicy, Lądu, Nowogródka Pomorskiego, Piły (św. Jan Bosko), Rumi (św. Krzyż i NMP WW), Rzepczyna, Swobnicy, Szczecina (Gumieńce, Ku Słońcu, św. Jan Bosko i Wielgowo) oraz Torunia.

– Każdy z nas ma klucze i każdy wie, że do konkretnego zamka pasuje jeden klucz. I każdy z nas wie, że trzeba wziąć ten odpowiedni, by coś otworzyć. Podchodząc do tego wydarzenia, jakim jest ten turniej, też musimy wziąć jakiś klucz, żeby dobrze je zrozumieć. Coś trzeba przyjąć, żeby to wydarzenie odpowiednio przeżyć. I moglibyśmy wziąć klucz, że to tylko wydarzenie sportowe, że jako wspólnota przyjechaliśmy tutaj wygrać. Ale ten klucz nie do końca pasuje, bo przecież nie jesteśmy klubami sportowymi czy szkółkami piłkarskimi. Zatem jaki klucz należy przyjąć? – mówił w czasie homilii ks. Robert Sierota SDB, tegoroczny neoprezbiter.

– Trzeba nam przyjąć Ewangelię, to co mówi Pan Jezus, by zrozumieć kim jesteśmy i po co tu jesteśmy. Bo przecież nie chodzi tylko o to, żeby wygrać i rywalizować. To nie jest nasz najważniejszy cel. Jesteśmy tu jako wspólnota zgromadzona przez Pana Jezusa, On ma być tu najważniejszy, On ma być na pierwszym miejscu, ma królować w naszym życiu – zachęcał zebranych ks. Robert.

– Dzisiaj Pan Jezus mówi do nas, żeby się nie wywyższać, żeby nie zajmować pierwszych miejsc na uczcie, ale wręcz przeciwnie, by szukać tego ostatniego miejsca. I jestem ciekaw, czy ktoś z nas przyjechał tutaj, żeby zająć rzeczywiście ostatnie miejsce? Czy jesteśmy na turnieju po to, by zająć ostatnie miejsce? – pytał ministrantów nawiązując do Ewangelii z dnia.

– Trzeba nam widzieć to, że są rzeczy ważniejsze niż wygrana, niż rywalizacja. Jesteśmy tutaj po to, by się formować, by zobaczyć, że jest nas wielu, że bycie ministrantem to nie jest jakaś niszowa opcja, że chcemy służyć przy ołtarzu, by podążać do świętości. I myślę, że to jest najlepszy klucz w naszym życiu, jaki możemy wybrać. Nie tylko do tego wydarzenia, ale i do całego naszego życia. Przyjąć klucz przeżywania życia przez Ewangelię, przez to, co mówi Chrystus – podkreślał kaznodzieja.

Po zakończonej Eucharystii rozpoczęły się zmagania w trzech kategoriach wiekowych, w sześciu dobrze znanych obiektach sportowych. Jak zwykle rywalizacja była zacięta. Nie brakowało emocji, a niektóre ze spotkań fazy finałowej rozstrzygały się dopiero w seriach rzutów karnych.

– Sytuacja jest niesamowita, ponieważ Toruń wygrywa z Główczycami 1:0. Jest tu znacząca różnica wzrostu. Chłopaki niesamowicie kopią piłkę, fajna technika. Rozprowadzenie piłki – rewelacja – relacjonował jeden z półfinałów kategorii II opiekun z Rumi. Z kolei dla pewnego salezjanina wielką radością i niemałym zaskoczeniem było wyjście z grupy i gra w fazie finałowej jego podopiecznych.

Wśród największych niespodzianek tegorocznego Turnieju trzeba zauważyć rozstrzygnięcie w najstarszej kategorii wiekowej (szkoła ponadpodstawowa), w której pretendenci do mistrzostwa i „dominatorzy” z ostatnich lat uplasowali się na ostatnich pozycjach.

I chyba sprawdziły się tutaj słowa kaznodziei, który kilka godzin wcześniej mówił do ministrantów: – Może czasem trzeba przyjąć takie myślenie, że lepiej jest przegrać niż wygrać. Z pewnością, kiedy gracie z rodzicami w planszówki lub z tatą w piłkę, spotykacie się z taką sytuacją, że rodzice pozwalają sobie przegrać, po to, żeby dziecko wygrało, by dać mu chwilę szczęścia. I dzisiaj my także możemy dać komuś chwilę szczęścia. Można przyjąć, że będę ostatni po to, żeby ktoś inny mógł być pierwszy, bo może on tego bardziej potrzebuje.

XIX Inspektorialny Turniej Piłki Nożnej Halowej Liturgicznej Służby Ołtarza, w którym uczestniczyło ponad 300 ministrantów i opiekunów, zorganizowało Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży przy wielkiej pomocy ks. Dariusza Presnala SDB i sprawdzonej ekipy z parafii pw. św. Jana Bosko w Pile, za co należą się im słowa uznania. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Klasyfikacja końcowa (kat. I, rocznik 2012-2016)
 1. Czaplinek
 2. Piła św. Jan Bosko
 3. Rumia św. Krzyż
 4. Aleksandrów Kuj. NMP WW
 5. Rumia NMP WW
 6. Toruń
 7. Szczecin Ku Słońcu
 8. Kawnice
 9. Szczecin Wielgowo
 10. Bydgoszcz św. Marek
 11. Dębno
 12. Banie
 13. Debrzno

Najlepszy bramkarz: Franciszek Małachowski (Piła św. Jan Bosko)
Najlepszy strzelec: Stanisław Kaniewski (Czaplinek)

Klasyfikacja końcowa (kat. II, rocznik 2009-2011)
 1. Toruń
 2. Piła św. Jan Bosko
 3. Główczyce
 4. Kobylnica
 5. Szczecin św. Jan Bosko
 6. Kawnice
 7. Rumia NMP WW
 8. Boleszkowice
 9. Rumia św. Krzyż
 10. Szczecin Gumieńce
 11. Bydgoszcz św. Marek
 12. Aleksandrów Kuj. NMP WW
 13. Dębno
 14. Swobnica

Najlepszy bramkarz: Dominik Ciesielski (Toruń)
Najlepszy strzelec: Ignacy Małachowski (Piła św. Jan Bosko)

Klasyfikacja końcowa (kat. III, rocznik 2004-2008)
 1. Rzepczyno
 2. Rumia NMP WW
 3. Debrzno
 4. Główczyce
 5. Gdańsk
 6. Bydgoszcz św. Marek
 7. Nowogródek Pomorski
 8. Ląd
 9. Aleksandrów Kuj., Kolegium
 10. Piła św. Jan Bosko

Najlepszy bramkarz: Szymon Migdał (Rzepczyno)
Najlepszy strzelec: Simeone Dułak (Gdańsk)

ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB
fot. Oliwia Woźniak