AktualnościGalerieMGSSSWM

XXIX Ministranckie Święto Dominika Savio w Aleksandrowie Kujawskim

XXIX Ministranckie Święto Dominika Savio odbyło się w Aleksandrowie Kujawskim w dniach 26-28 kwietnia 2024 roku i zgromadziło ponad 300 osób z kilkunastu miejscowości północno-zachodniej Polski. Organizatorem wydarzenia było Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży z siedzibą w Pile.

Uczestnicy przybyli z Bydgoszczy, Czaplinka, Debrzna, Dębna, Gdańska, Główczyc, Kawnic, Kobylanki, Kobylnicy, Lądu, Piły, Rumi, Słupska, Szczecina i Wierzchowa. Nie zabrakło również przedstawicieli gospodarzy, czyli ministrantów z parafii pw. NMP WW z Aleksandrowa Kujawskiego. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. NMP WW, której przewodniczył ks. Tadeusz Itrych SDB, przełożony Inspektorii Pilskiej Salezjanów. Po jej zakończeniu odbył się Marsz dla Jezusa ulicami miasta do Kolegium Kujawskiego. Na scenie odbyło się powitanie przybyłych grup, a następnie rozegrano wieczorny turniej w szachy.

W sobotę, po porannej Eucharystii, uczestnicy XXIX MŚDS udali się na Stadion Miejski im. Zdzisława Kokowicza, gdzie po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” oraz złożeniu ślubowania, ministranci rozpoczęli zmagania lekkoatletyczne (bieg na 60, 100 i 400 m, sztafeta 4×100 m, 4×400 m, pchnięcie kul, rzut piłeczką palantową, przeciąganie liny i skok w dal). Ponadto dla wszystkich przygotowano tzw. „konkurencje wolne” animowane przez uczniów Kolegium Kujawskiego i wolontariuszy przybyłych z różnych części Polski. Ostatnim punktem zmagań na stadionie był bieg przełajowy o Puchar św. Dominika Savio. Po południu ministranci spotkali się w trzech grupach formacyjnych, następnie rozdano nagrody za zmagania lekkoatletyczne oraz za turniej szachowy, a po kolacji rozegrano turnieje w warcaby i grę FIFA 22. Dzień zakończyło nabożeństwo w kościele.

Niedzielnego poranka wszyscy uczestnicy XXIX MŚDS zgromadzili się na Eucharystii w kościele pw. NMP WW, a następnie udali się na trzy obiekty sportowe w celu rozegrania turnieju piłkarskiego. Około godziny 15.00 wszyscy spotkali się na stadionie, gdzie rozdano nagrody za turnieje piłkarskie, warcaby i FIFA 22 oraz za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Tak zakończono XXIX MŚDS.

Wyrazy wdzięczności należą się wspólnotom salezjańskim z Aleksandrowa Kujawskiego, uczniom i nauczycielom Kolegium Kujawskiego, młodzieży i rodzicom z Oratorium św. Jana Bosko oraz wielu innym ludziom i instytucjom, którzy pomogli w organizacji tego przedsięwzięcia. Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Burmistrza Miasta Aleksandrowa Kujawskiego p. Arkadiusza Gralaka.

Zobaczcie też relację na Instagramie!

fot. Aleksandra Florczak